Skip to main content

Vláďa Halada (1960*)

Dříve jsem věřil v to, že do cíle vedou zkratky, které jsou dostupné těm, kdo v ně věří a naučí se s nimi zacházet. Po narození postiženého syna a jiných událostech, které mně můj už delší život přinesl vidím vůli a nárok na štěstí o dost realističtěji, i když kus magického myšlení si nechávám pro snění. Dneska víc věřím postupným krokům, trpělivosti a vytrvalosti na cestě ke změně. Na cestě k představě, kterou si o sobě chovám dávám přednost pozorování, všímavosti k detailům provázenou urputnou snahou v nich neuvíznout.

Obdobně jako se posouvají moje představy o prostředcích a nástrojích vývoje, tak se posouvají i moje profese. Nejdříve grafik, pak terapeut a dneska více truhlář, údržbář na rodinném statku na Kokořísku. Po více než 30 let jsem věrný Prázdninové Škole Lipnice, kde jsem vytvořil či spoluvytvořil pěknou řádku kurzů, programů a her, které dodnes žijí. Vždy mně zajímala výzva dělat kurz pro ještě neprobádanou cílovou skupinu nebo na téma, které není obvyklé. Jsem autorem adaptačních kurzů pro nastupující středoškoláky, kurzů Déja Vu pro starší generaci, obnovil jsem tradici tvořivých kurzů Bottega a řadu let jsem experimentoval s propojením outdoorového programu a terapie na kurzech DoNitraZeMě. Posledním tvůrčím počinem jsou kurzy pro muže, protože začalo být jasné, že o muže se musí postarat muži. Druhou dekádu je s různými týmy vyvíjím. Jsem podruhé ženatý a mám sedm dětí. Rád mizím v lese a v moři.

Richie, Richard Machan (1965*)

Kdo jsi, čím se živíš, odkud pocházíš?

Jsem v podstatě průvodce životem i světem. Takže pracuji jako psychoterapeut, lektor pro manažerské kurzy, vyučuji psychologii a dělám průvodce po Praze a Itálii. Pocházím z Olomouce a více let mě utvářel pobyt v Římě. Patnáct let jsem sloužil jako kněz a nyní jako otec rodiny v Praze v Podskalí na Výtoni. Za ženu mám divokou emotivní Řekyni a dvě děti – syna jsem již pochoval a o dceru se pokouším pečovat.

Jak ses dostal ke QuoVadis?

Mužskou tématikou se zabývám asi dvacet let a ke kurzu QV jsem byl před více lety přizván kamarádem a samotným tématem. Myslím, že za tu dobu jsme společně vytvořili dobrý kurz, který mne stále drží.

Proč pracuješ na QuoVadis, resp. proč tě zajímá téma mužů?

Delší dobu jsem žil v mužských kolektivech a komunitách a tak mne tato otázka hodně zajímala, přestože jsem psal svůj doktorát o ženství. Před dvaceti lety jsem se setkal s R. Rohrem, který dělá kurzy pro muže po celém světě a jeho přístup a pojetí mne uchvátilo. Začal jsem se tematikou mužství zabývat teoreticky i prakticky při práci s jednotlivými muži v terapii. Na kurzu QV pokaždé nacházím něco nového a smysluplného – zážitek a uvědomění si cesty muže.

Na co se od tebe můžeme těšit na QuoVadis?

Postupem času se ze mně stal na kurzu ten, kdo dává podněty k přemýšlení a k diskuzím. Pokouším se držet tematickou strukturu v níž se následně odehrávají silné zážitky a slzavé reflexe.

Co očekáváš od QuoVadis?

Očekávám, že přestaneme brát vážně sebe, ale vezmeme vážně svou odpovědnost, že budeme hraví i vážní, že bude lehkost bytí i vážnost rozhodnutí, že budeme se sebou samými a mezi sebou v upřímné i bolestné otevřenosti, že i já zase o něco více pochopím, co to je být mužem.

Josef Šebesta (1974*)

Otevřenost autenticita, emoce a prožívání života tady a teď, mně asi definuje nejvíc. Programy, které vedu vychází z mé osobní zkušenosti a to co předávám testuju denně na sobě. Když pracuju s muži snažím se dostat k emocím a sdílení hlubokých příběhů. Zároveň dbám na to, abychom dodržovali hranice a respekt k druhým. Dostat do života smysl a prožívat naplnění a radost není samo sebou, je to dost práce, ale usiluji o to. V lektorské praxi mně formoval výcvik v Gestalt terapii a léta práce v Prázdninové škole Lipnice. Věřím že se rozvíjíme dobrodružstvím a zkušeností z přírody. Snažím se kultivovat mužskou agresivitu a sílu “pro” něco, ne “proti” něčemu. Čerpám z Výcviku Zvládání vzteku od Ligy otevřených mužů. Jsem kapitán plachetnice a moře je pro mě velkým zdrojem oživení a zároveň klidu. Jsem hrdý táta syna a toto téma promítám do kurzů řemesel pro táty a syny Otec, Syn a Nůž www.drevokurzy.cz. Lektorská praxe 21 let. Pocházím ze Slovácka, kde mám pořád kořeny. Chlapi těším se na vás.

Daniel Drahanský (1972*)

Daniel působí ve firmě Česká cesta na pozici konzultanta, kouče i lektora. Již přes dvě desetiletí se stará o klíčové lidi ve firmách a organizacích, ale i o mladé talenty –  jejich rozvoj a růst, spokojenost, znalosti i pohodu. Rozkročen mezi firemním světem a školstvím pomáhá na cestě k synergii kdekoli, kde spolu lidé tvoří nějaký tým. Byť je na postu seriózního a uznávaného lektora leadershipu, není to žádný suchar. Prošel s batohem Himaláje, s kurzem Vlny a hvězdy brázdil na kajaku břehy kolem Sardinie a podílel se v rámci organizace na mnoha různých projektech. Kromě jiného na vzniku a realizaci kurzu pro dospělé “NAOSTRO – v roli lídra”. Má rád přírodu, její divokost a prozkoumávání nových končin. Je příznivec alternativního školství a individuálního osobnostního rozvoje. Virtuální svět ho nezajímá, funguje spokojeně i mimo sociální sítě a lákadla dnešní doby. Jeho charakteristikou je spontánnost, nadšení a přirozenost, jež si v posledních dvou dekádách trénuje i s pěti vlastními dětmi.

Lektoři minulých kurzů

Pavel Kučera, Tadeáš Jindra, Karel Hora, Milan Suchý, Vojta Stehno, Tomáš Karlík, Šimon Herrmann, Michal Kubáč, Martin Ondrejkovič, Tomáš Kostkan, Zdeněk Petera, Petr Šerks, Karel Chodil, Aleš Tureček

Historie

Na vývoji kurzu pracujeme od roku 2009, kdy jsme uskutečnili první 4 denní kurz. Od té doby kurz připravujeme každoročně. Za dobu od vzniku jsme prošli několika formáty, ročními obdobími, místy konání a délkami kurzů. Tvář i cíle stále přetváříme dle našich zkušeností a znalostí. Za roky existence tohoto počinu se v týmu vystřídalo několik lektorů, kteří ze sebe dávali to nejlepší, na co za svůj život došli. Studujeme literaturu, diskutujeme s dalšími muži a testujeme na sobě. Naším cílem je, aby zážitek byl osobní, opravdový a s dopadem do reálného života.

Jsme partnerem experimentálního centra zkušenostního učení Prázdninová škola Lipnice. Naším cílem je, aby zážitek byl osobní, opravdový a neodiskutovatelný.

Vladimír Halada

Author Vladimír Halada

More posts by Vladimír Halada

Leave a Reply